Budapešť – v cizině a přece jako doma

Když se řekne Maďarsko, většině z nás se vybaví klobásky, papriky, čardáš nebo těžko srozumitelná řeč. Tato země, a zejména Budapešť, ale nabízí mnohem více. Stačí jen odhodit předsudky, sbalit zavazadlo a můžete objevovat krásy města, které se v mnoha věcech podobá Praze, ale skýtá i radosti, které doma nepoznáte.

Jak to všechno stihnout?

Vybrat si z Budapešti to nejlepší je docela oříšek, hlavně pokud vás tlačí čas. Už jen památky a zajímavosti zvídavého turistu zaměstnají po celé dlouhé hodiny. Co si teprve počít, když chcete poznat život místních obyvatel i z jiné stránky? Toto dilema vám mohou usnadnit četné poznávací zájezdy do Maďarska, díky kterým budete mít jistotu, že o nic z hlavních lákadel Budapešti nepřijdete.

Vzpomínky na Rakousko-Uhersko

Na upomínky ne zas tak dávných dob habsburské monarchie v Budapešti narazíte takřka na každém kroku. Není divu, bývala jedním z hlavních center císařství a dodnes je to znát. Rozhodně si nenechte ujít procházku po výstavní Andrássyho třídě lemované stromořadím. Kromě Opery, kam ráda chodívala už císařovna Sissi, zde najdete i spoustu parádních obchodů, hospůdek a kaváren. A pár metrů pod povrchem i nejstarší metro v Evropě. Nevynechejte nedaleké Náměstí hrdinů a Muzeum krásných umění. Nejhezčí pohled na majestátní neogotický Parlament, kde si můžete prohlédnout uherské korunovační klenoty, se nabízí z Rybářské bašty.

Chlouba Budapeště - Parlament

Chlouba Budapeště – Parlament

Odpočinek v parku

Pokud se vám už zastesklo po přírodě, nevěšte hlavu, možností je dost. Můžete podniknout výlet na Budínský hrad, odkud uvidíte město v celé své kráse. Případně se můžete vydat na cestu zpátky v čase Parkem soch, který je plný památníků z období socialismu. Milovníci živé přírody si jistě přijdou na své v ZOO nebo botanické zahradě.

Památníky dob minulých v Parku soch

Památníky dob minulých v Parku soch

Ochutnat a pochutnat si

Po takové spoustě zážitků pořádně vyhládne. Nabídka tradiční maďarské kuchyně je tu opravdu pestrá a za velmi příjemné ceny. Kromě vyhlášeného guláše, salámu, papriky, klobásek či tokajského vína se můžete těšit třeba na štrúdl, zelné listy s masovou náplní, palačinky nebo marcipán. Zažijte pravou maďarskou atmosféru v restauraci Karpatia. Zapíjet ji můžete pivem Dreher nebo lahodnou pálenkou. Čeká na vás historický interiér a živá cikánská hudba.

Bejgli - tradiční vánoční cukroví

Bejgli – tradiční vánoční cukroví

Chcete se najíst za pochodu? Báječným zdrojem čerstvých potravin je centrální tržnice, kde si také můžete dát další pochoutku – langoš. Ten v porovnání se svými českou verzí vítězí na celé čáře. Dezert si pak vychutnejte v Prvním domě štrůdlu nebo v cukrárně Szamos marcipán. Už se vám sbíhají sliny, že?

Kam na romantickou procházku?

Město na Dunaji nabízí mnoho míst, které vás při procházce uchvátí. Silnou vzpomínku ve vás zanechá večerní vycházka se okolo hypermoderního Národního divadla nebo přes Řetězový most, který je nejznámějším symbolem města. Určitě nevynechejte návštěvu Markétiného ostrova s ruinami středověkých klášterů, hudební fontánou a zahradou v japonském stylu.

Na noční procházku po mostě přes Dunaj jen tak nezapomenete

Na noční procházku po mostě přes Dunaj jen tak nezapomenete

Léčivé prameny pro tělo i duši

Budapešť je městem termálních pramenů. Je jich tu přes stovku. Způsobů a míst, kde si můžete dopřát zdravou koupel, je nespočet. Lázně v různých stylech – od klasicistních po turecké a venkovní bazény s horkou vodou – se těší obrovské oblibě místních i turistů. V některých z nich si dokonce můžete na speciálním stolku zahrát šachy. Největším termálním komplexem v Evropě a zároveň nejoblíbenějšími lázněmi jsou Széchényi na konci Andrássyho třídy. Hezčí jsou už jen lázně Gellért.

Hrátky ve vodě

Pokud vás nelákají sauny a lázně, můžete upustit páru v obřím Aquaworldu. Voda tu sice neléčí, ale i plavecké bazény, vířivky a tobogány mají své kouzlo. A komu to pořád ještě nestačilo, může se do sytosti vyřádit v obřím Vidám parku plném atrakcí pro celou rodinu.

Maďarské lázně jsou nejen očista pro tělo, ale i pastva pro oči

Maďarské lázně jsou nejen očista pro tělo, ale i pastva pro oči

Stačí jednou a jste ztraceni

Hlavní město Maďarska si vás doslova omotá kolem prstu a vsaďte se, že se ještě několikrát vrátíte. Čím to? Není to o tom, že je velkoměsto blízko a není problém se dostat na zájezdy do Budapešti autobusem. Dokonce ani nerozhodují výhodné ceny ubytování, zábavy a občerstvení. To hlavní, co dodává metropoli její neodolatelné kouzlo, je prostý a nezvratný fakt – je prostě nádherná.

Autor: Hripsime Zohrabyan

Komentáře nejsou povoleny.