Doprava v Budapešti

V Budapešti můžete využít hustou síť MHD, která zahrnuje autobusy, tramvaje a metro. V příměstském okolí také operují vlaky HÉV. Hromadnou dopravu provozuje společnost BKV (http://www.bkv.hu/en/).

Jízdenky na MHD

Nepřestupní lístek stojí 320 ft a přestupní 490 ft, pokud plánujete intenzivnější cestování po městě, raději si zakupte celodenní (1550 ft) anebo třídenní (3850 ft) jízdenku. Na delší pobyty se vyplatí zakoupit týdenní či měsíční tramvajenky. Pro návštěvu památek v centru a okolí není MHD tolik potřeba a vystačíte s běžnými jízdenkami. Raději ale kupte bloček po deseti či dvaceti jízdenkách najednou, vyjde to citelně levněji.

Další možností je zakoupit budapešťskou kartu, která stojí 8300 ft na 75 hodin. Karta opravňuje držitele k neomezenému využívání MHD a poskytuje slevy či vstupy zdarma do řady muzeí, na kulturní akce, do vybraných restaurací a na některé speciální atrakce. Karta platí pro jednoho dospělého, který může být doprovázen jedním dítětem do 14 let. Více informací lze získat na www.budapest-card.com.

Jízdenky lze nakoupit na většině zastávek z automatů, ale zejména u odlehlejších stanic nemusí automaty vždy fungovat. Budapěšťské karty lze koupit v hotelích a na větších dopravních uzlech. Jízdenkami se raději dostatečně zásobte předem, revizoři se v Budapešti vyskytují velmi hojně!

Metro

Budapešťské metro je druhé nejstarší v Evropě. V současnosti má metro 3 linky, označené M1 (žlutá), M2 (červená) a M3 (modrá). Čtvrtá linka se staví a další dvě se plánují. Nejstarší linkou je M1, většina stanic je v původní historické podobě z konce 19. století. Červená linka M2 jede na vlakové nádraží Keleti, kam přijíždí většina mezinárodních rychlíků. Interval souprav metra je mezi 2 a 7 minutami, v závislosti na trase a denní době.

metro v Budapešti

Tramvaje

V Budapešti operují na 30 linkách tzv. žluté tramvaje, které jsou čisté a poměrně spolehlivé. Tramvaje jezdí i po nábřeží a dalších zajímavých místech, takže je můžete využít k rychlé obhlídce města.

Autobusy a trolejbusy

V Budepešti operuje řada autobusových linek, které se dělí na expresní červené a běžné černé. Autobusy obsluhují prakticky celou Budapešť, odlehlejší oblasti jsou dostupné pouze autobusem. Po 23. hodině operují ve městě výhradně noční linky autobusů. Trolejbusy nepatří mezi rozšířenou ani oblíbenou dopravu.

trolejbus v Budapešti

autobus v Budapešti

Speciální doprava

BKV provozuje mimo běžných linek MHD také speciální druhy dopravy, lístky a informace lze získat na jejich webu (http://www.bkv.hu/en/). Mezi oblíbené atrakce patří výlety lodí po Dunaji, ozubnicové dráhy a sedačková lanovka na vrch Buda.

Příměstské vlaky HÉV

V blízkém okolí Budapešti operují také vlaky HÉV, provozované společností BKV. Můžete tak pohodlně navštívit odlehlejší části města a turistické zajímavosti v jeho okolí.

vlak

Komentáře nejsou povoleny.