Jak se dostat do Budapešti

Do Budepešti se lze z ČR dostat celkem levně a pohodlně mnoha způsoby, záleží na vašich možnostech a požadavcích na komfort. Cestu do Budapešti lze také výhodně spojit například s návštěvou Bratislavy, Vídně a Győru.

Letecká doprava

letadloDo Budapešti létá z Prahy řada společností, ale běžná cena okolo 4.000 Kč za zpáteční let příliš výhodná není. Leteckou dopravu lze proto doporučit pouze v případě časové tísně a pokud nehledíte na cenu. Z Brna a Ostravy lze do Budapešti letět pouze s přestupem a fakticky to postrádá smysl, protože je to jen nepatrně rychlejší a mnohonásobně dražší, než ostatní způsoby dopravy. Doba letu z Prahy je něco málo přes hodinu, doba letu z Brna 2-3 hodiny.

Doprava autem

doprava autemZ Prahy lze cestovat po dálnici D1 do Brna a dále pokračovat po D2 až za Bratislavu a potom po maďarské M1 až těsně k Budapešti. Z Prahy je do Budapešti 530 km, z Brna 330 km a z Ostravy 490 km po dálnicích přes Brno a Bratislavu. Přímou cestou z Ostravy přes Slovensko lze ušetřit 100 km, ale cesta zabere podstatně déle, protože vede po okresních silnicích. Na Slovensku i Maďarsku budete muset zaplatit dálniční známku, počítejte s cenou cca €10 za každou. Alternativní cesta z Prahy či Brna je možná přes Znojmo a Vídeň, ale placení dálniční známky se nevyhnete.

Doprava autobusem

doprava autobusemDo Budapešti jezdí poměrně značné množství spojů přímo z Prahy, které pokračují přes Brno a Bratislavu. Přímé linky provozuje česká StudentAgency a její maďarská obdoba OrangeWays. Přes Budapešť jezdí i linky do Sofie, například od společnosti EuroTours. Jednosměrná cesta autobusem do Budapešti vyjde na cca 500 Kč z Prahy a cca 350 Kč z Brna. Autobus je přibližně stejně rychlý jako vlak, tedy 7-8 hodin z Prahy a 4 hodiny z Brna.

Vlaková doprava

doprava vlakemZ Prahy jezdí do Budapešti řada mezinárodních rychlíků v průběhu celého dne. Většina rychlíků jezdí z Německa přes Děčín, Ústí nad Labem, Prahu, Brno, Břeclav a Bratislavu. Cestovat lze i z Ostravy, ale často je nutné přestupovat v Přerově či Břeclavi. Cesta vlakem z Prahy zabere 7 hodin, z Brna 4 hodiny. Vyhledávání slev a jejich kombinací může být v naprosto nepřehledém drážním ceníku doslova horor a ceny se mohou dramaticky lišit. Vlak může být cenově výhodný zejména pro více cestujících, kteří mohou uplatnit skupinové slevy. Lístek je výhodné zakoupit nejméně 3 dny předem například na stránkách ČD, jednosměrná jízdenka bez slev stojí cca 500 Kč. Na přepážce může být jízdenka v den odjezdu až 3x dražší! Jízdenku si pečlivě uschovejte, v Maďarsku jsou běžné kontroly revizorů i po výstupu z vlaku na nádraží.

Komentáře nejsou povoleny.