Lázně v Budapešti

lázně v BudapeštiMěsto Budapešť je také známo jako lázeňské město, kde se nachází celkem 123 termálních pramenů. Tyto prameny denně vyprodukují 70 miliónů litrů vody o teplotě až 76°C. Lázně mají řadu léčivých účinků, ale místní je navštěvují také ze společenských důvodů a kvůli odpočinku.

Lázně

Ve městě se nachází přibližně třicítka různých lázní, většina má několik pramenů a jsou specializované na různé choroby. Tradice lázeňství pochází již z doby římské a z osmanských dob zde zůstaly čtvery lázně, částečně dosud v původní podobě (Rudas, Rácz, Király a Császár). V lázních si můžete užívat příjemnou atmosféru a obdivovat majestátní architekturu s překrásnou výzdobou.

Vstup do lázní

V lázních se mluví v drtivé většině případů pouze maďarsky a v některých lázních panují jistá nepsaná pravidla. Raději proto začněte u lázní, které jsou více navštěvovány turisty, jako jsou například Széchenyi či Gellért. V některých lázních se můžete setkat se dny vyhrazenými pro ženy a muže, pak se obvykle navštěvují bez plavek. Pokud jste plavky zapomněli, můžete si je půjčit anebo si ve městě nějaké koupit.

Lázně Szechényi

Széchenyiho lázněNovobarokní lázně Szechényi patří k nejmladším v Budapešti a zároveň se jedná o největší termální lázně v Evropě. Budova má dvě zrcadlové části, které původně sloužily pro muže a ženy odděleně, v současnosti jsou lázně společné. Lázně se specializují zejména na nemoci kloubů a pohybového ústrojí. Navštívit můžete řadu bazénů a van o různé teplotě a s různými účinky, k dispozici jsou také sauny, parní lázně a schlazovací bazénky. Nejteplejší voda se čerpá z více než kilometr hluboké artézské studny a dosahuje teploty 75°C. Lázně mají i několik venkovních bazénů, které jsou přístupné celoročně. Část lázeňského komplexu je vyhrazena pro pacienty zdravotnicého komplexu, ale většina je přístupná veřejnosti denně od 6 do 22 hodin za poplatek 2500 ft.

Lázně Gellért

Lázně GellértJedná se o známé a velmi okázalé lázně, které přilhají ke stejnojmennému luxusnímu hotelu. Lázně Gellért využívají 13 pramenů o teplotě vody 27 – 48°C. Voda v těchto lázních obsahuje radium a léčí se zde kloubní, gynekologické a nervové potíže. Lázně jsou přístupné návštěvníkům hotelu i veřejnosti, mezi hlavní atrakce patří venkovní bazén s vlnobitím a uvnitř perličková koupel. Mezi významné pamětihodnosti patří dobře zachovaná secesní výzdoba.

Lázně Király (Královské lázně)

Královské lázně patří k nejstraším ve městě a byly zbudovány pašou Aslanem v 16. století, dodnes je na stavbě patrný osmanský vliv. Lázně nesloužily králům, jak bychom se mohli domnívat, ale byly pojmenovány až v 19. století po svém židovském majiteli Königovi. Lázně jsou přístupné odděleně pro muže a ženy, plavky nejsou nutné. Dámy mohou lázně navštívit v pondělí, středu a pátek a pánové pak v úterý, čtvrtek a sobotu. Otevřeno je vždy od 7 do 18 hodin.

Lázně Lukács (Lukášovy lázně)

Lukášovy lázně pochází z konce 19. století a jsou napájeny 17 prameny, kde si můžete léčit klouby a páteř. Zdejší oblíbená fontánka poskytuje pitnou vodu, která léčí nemoci zažívacího ústrojí. K dispozici je také celoročně otevřená plovárna. Otevírací doba je ve všední dny od 6 do 19 hodin a o víkendech od 6 do 17 hodin, vstupné je 1900 ft.

Lázně Rudas

Jedná se o turecké lázně z konce 15. století, které byly nově zrekonstruovány a opět zpřístupněny až v roce 2005. Lázním dominuje osmiúhelníkový bazén pod velkou kupolí, jak bývá v tureckých lázních zvykem. Voda v těchto lázních je bohatá sírou a vápníkem a jeden pramen i radiem. Kromě bazénů zde můžete využít i parní a horkovzdušné komory.

Komentáře nejsou povoleny.