Mosty a ostrovy v Budapešti

Dunaj protéká městem v délce přibližně 30 km a rozlévá se do šířky až 600 m, nalézá se zde proto řada mostů a ostrovů. Některé z nich představují zajímavé památky a turisticky zajímavé destinace.

Řetězový most (Lánc híd)

Budapešť dlouho neměla vlastní pevný most, velmi dlouho byl využíván provizorní pontonový most, který se ale na zimu musel vždy rozebírat. Teprve v letech 1839 – 1849 byl postaven Řetězový most, který byl v provozu od roku 1848. Za jeho použití se platilo mýtné, které museli platit i šlechtici. Most byl za války silně poškozen a opravy se dočkal až v roce 1949, tedy ke svému stoletému výročí.

Řetězový most (Lánc híd)

Řetězový most (Lánc híd)

Řetězový most (Lánc híd)

Řetězový most (Lánc híd) v noci

Alžbětin most (Erzsébet híd)

Most byl pojmenován na počest císařovny Sissi, manželky Františka Josefa. Původní most byl dokončen v roce 1903 a v roce 1945 byl zničen ustupujícími vojsky Wehrmachtu. Na rozdíl od ostatních mostů nebyl obnoven ve své původní podobě a roku 1964 byl přebudován. Jedná se o mohutný lanový most o délce 380 m, po kterém vede šestiproudá silnice.

Alžbětin most (Erzsébet híd)

Most svobody (Szabadság híd)

Most svobody pochází z konce 19. století a byl původně znám jako Most Františka Josefa. Pokřtěn byl samotným císařem a styl jeho konstrukce se podobá například stavbě Eiffelovy věže. Na železnných částech mostu jsou všudypřítomné zámky a zámečky od turistů. Pod mostem dosahuje Dunaj největší hloubky na území Budapešti. Most byl za války silně poškozen, opravy se dočkal v roce 1946 a je jediným z mostů, který se dochoval v původní podobě, včetně výzdoby a soch.

Most svobody (Szabadság híd)

Markétin ostrov

Na ostrov se dostanete po Markétině mostě (Margit híd), který je druhým nejstarším mostem v Budapešti. Ostrov samotný byl obydlen již od 12. století a ve 13. století zde byly zbudovány 2 kostely, které však byly později zničeny během turecké nadvlády. V 19. století byly na ostrově objeveny termální prameny, které daly podnět k vybudování lázní a postupný rozvoj tohoto odpočinkového ostrova. V současnosti je ostrov nepřístupný pro motorová vozidla a můžete si zde užívat relaxace v lázních a parcích anebo si zasportovat na místních sportovištích. Za návštěvu určitě stojí také malá ZOO, letní kino či japonská zahrada.

Ostrov Csepel

Jedná se o obrovský ostrov o délce 48 km a šířce 6 až 8 km, přímo do města zasahuje pouze svojí severní částí. Ostrov Csepel je významný tím, že se jednalo o první sídlo Maďarů po jejich příchodu do Panonské pánve. Mezi zajímavosti ostrova patří například zámek Halásztelek. Na ostrov se můžete dopravit příměstskými vlaky HÉV.

Komentáře nejsou povoleny.