Parlament v Budapešti

Országház je jedním z národních symbolů Maďarska a patří mezi nejstarší vládní budovy v Evropě. Jedná se také zřejmě o nejznámější památku v Budapešti.

Parlament v Budapešti

Poloha

Budova parlamentu se nachází ve východní části Budapešti na nábřeží Dunaje. Průčelí budovy je obráceno směrem k řece, ale hlavní vchod je z náměstí Kossuth Lajos tér, kde je také zastávka metra.

parlament

Parlament a historie

Spojením tří měst vznikla roku 1873 Budapešť a také potřeba nové vládní budovy, která by byla dostatečně reprezentativní. Maďarská vláda neměla stálé sídlo a navíc se vládnoucí moc často měnila. Nová vládní budova měla stát na břehu Dunaje, jako většina Budapešti, aby se tak nevzdalovala běžným občanům, narozdíl od hradu, který leží na kopci nad městem. Na stavbu byla vyhlášena mezinárodní soutěž, kterou nakonec v roce 1882 vyhrál známý maďarský architekt Imre Steindl. Stavba začala v roce 1885 a inaugurace budovy proběhla v roce 1896, plně dokončena však byla až v roce 1904.

Pěkný pohled na parlament v Budapešti

Budova

Exteriér budovy byl navržen převážně v novogotickém slohu, ale například kupole je novorenesanční a interiér je novorenesanční a novobarokní. Budova je do jisté míry podobná paláci ve Westminsteru. Stavba je 268 m dlouhá a 123 m široká, kupole dosahuje výšky 96 m. Při stavbě bylo využito 40 miliónů cihel, půl miliónu ozdobných kamenů a přes 40 kg zlata. Budova má 691 místností, 10 nádvoří a 27 bran o celkové rozloze přes 65.000 metrů čtverečních. Stavbu zdobí celkem 242 soch, z toho je 88 soch vladařů a vojevůdců rozmístěno po obvodu budovy a hledí k vrcholu kopule. Mezi zvláštnosti patří také centrální šestnáctiúhelníková místnost. Na stavbu budovy parlamentu byly použity převážně maďarské suroviny a pracovalo na ní okolo tisícovky dělníků a řemeslníků.

Parlament v noci

Prohlídka parlamentu

Országház má dvě identické zasedací síně, ale v současnosti se využívá pro zasedání parlamentu pouze jedna a druhá slouží k prohlídkám. V budově parlamentu jsou také vystaveny maďarské korunovační klenoty. Návštěvníci mohou obdivovat nejen zasedací místnost a korunovační klenoty, ale i řadu soch, reliéfů a zdobených chodeb a schodišť.

Prohlídka parlamentu trvá 50 minut a vstupné stojí 2520 ft, studenti do 26 let a důchodci polovinu. Budova je otevřena ve všední dny a soboty od 8 do 16 hod, v sezóně ve všední dny až do 18 hodin. V neděli je otevřeno vždy od 8 do 14 hodin. Prohlídky v maďarštině probíhají průběžně, v angličtině každý den v 10, 12 a 14 hodin.

Komentáře nejsou povoleny.